Słownik Scrabble, Literaki

Skorzystaj ze słownika do gier scrabble i literaki
użyj znaku ? dla blanka (mydła).
Serdecznie witamy na stronie głównej witryny Scrabblemania.pl stworzonej aby pomagać graczom Scrabble (literaki). Za pomocą wyszukiwarki poniżej sprawdzisz poprawność słów i wyszukasz wyrazy składające się z posiadanych przez Ciebie liter. Gra scrabble (zwana również literakami) nieustannie bawi od 1931 roku. Rozwija umiejętności logicznego myślenia u dzieci i dorosłych, pobudza kreatywność oraz uczy zasad zdrowej rywalizacji. Pamiętaj, aby używać podpowiedzi tylko w ostateczności - w ten sposób radość z gry dla Ciebie i Twoich znajomych będzie największa. Skorzystaj ze słownika do gry literaki (scrabble)!

Scrabblemania - polski słownik scrabblisty

Słownik, z którego korzysta serwis to OSPS - Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty. Słownik jest stale aktualizowany i zawiera już ponad 2,5 miliona słów dozwolonych w grze Scrabble i Literaki. Słownik pozwala sprawdzić czy dane słowo jest legalne i można go użyć w Scrabble czy jednak nie będziemy mogli skorzystać z tego wyrazu. Dodatkowo dzięki słownikowi mamy możliwość sprawdzić jakie dozwolone słowa możemy ułożyć z podanych liter lub znajdziemy odpowiednie hasła do krzyżówek. Bardzo przydatne narzędzie w nauce gry w Scrabble i Literaki. Identyczne oraz podobne narzędzia są dozwolone i aktywnie wykorzystywane przez internautów na całym świecie. Na przykład najpopularniejszy serwis we Francji dla graczy Scrabble w języku francuskim to Tricher Scrabble lub Anagramme, zaś dla tych, którzy lubią tworzyć krzyżówki najlepszym na świecie serwisem jest ten generator krzyżówek.

Jak korzystać ze słownika Scrabble?

Do dyspozycji mamy dwie opcje “Sprawdź poprawność słowa” oraz “Szukaj słów z podanych liter”. Jeżeli chcemy sprawdzić czy słowo, które chcemy użyć w grze jest dopuszczane, wpisujemy je w pole “Wpisz słowo lub posiadane litery…” i naciskamy przycisk “Sprawdź poprawność słowa”. Narzędzie pokaże nam czy słowo jest dopuszczalne czy jednak nie. Jeżeli natomiast chcemy sprawdzić jakie słowa możemy ułożyć z posiadanych przez nas liter, wpisujemy litery w to samo pole “Wpisz słowo lub posiadane litery…” i naciskamy przycisk “Szukaj słów z podanych liter”. Narzędzie wyświetli nam listę wszystkich dozwolonych słów jakie możemy ułożyć z podanych przez nas liter.

Słowa z liter - wyszukiwanie zaawansowane

Strona posiada też specjalną opcję wyszukiwania słów - szukanie zaawansowane.
Aby skorzystać z opcji szukania zaawansowanego, klikamy obok pola “Wpisz słowo lub posiadane litery…” na przycisk “Szukanie zaawansowane”. Teraz możemy sprecyzować jakich słów szukamy podając pewne kryteria.
Z liter wprowadzonych w pierwszym polu “Wpisz słowo lub posiadane litery…” zostaną wyszukane słowa pasujące do wzorca wprowadzonego w drugim polu “Twój wzorzec - pomoc z boku”.

Symbole dla wzorca

* - dowolna ilość liter
? – dokładnie jedna litera

Przykłady użycia wzorca:

P* - wszystkie słowa zaczynające się na literę „P”
*S - wszystkie słowa kończące się literą „S”
T?? – słowa zaczynające się na literę „T” kończące się dwiema dowolnymi literami np. TAK, TIK
P?A* - słowa zaczynające się na „P”, druga litera dowolna, trzecia litera „A” kończące się dowolnymi literami np. PRACA, PIANINO …

Nowość! Szukanie wg wzorca ze wszystkich liter w alfabecie
Wpisując * (gwiazdkę) w pierwszym polu - wyszukane zostaną wszystkie słowa pasujące do wzorca z uwzględnieniem WSZYSTKICH liter alfabetu.

Co to są anagramy?

Nazwa wywodząca się od słów greckich: ana- (nad) oraz grámma (litera), oznacza wyraz, wyrażenie lub całe zdanie powstałe przez przestawienie liter bądź sylab innego wyrazu lub zdania, wykorzystujące wszystkie litery (głoski bądź sylaby) materiału wyjściowego. W grach takich jak Scrabble czy Literaki umiejętność przestawiania liter i tworzenia nowych słów jest niezwykle przydatna. Dzięki naszym narzędziom możemy tworzyć dowolne anagramy z podanych liter czy wyrazów.

Jakie słowa są niedopuszczalne w grach Scrabble i Literaki?

Listy słów stale się zmieniają i tak samo jest z wyrazami niedopuszczalnymi. Istnieje kilka zasad, które ułatwią w rozpoznaniu czy dane słowo jest legalne.
Niedopuszczalne są:
  • nazwy własne
  • skróty
  • słowa zawierające apostrof
  • słowa zawierające łącznik
  • słowa zawierające litery nie występujące w polskiej wersji gry Scrabble i Literaki
  • nazwy produktów i firm
  • itd.
Najlepszym sposobem jest sprawdzić słowo naszym narzędziem. Wpisujemy interesujące nas słowo w pole “Wpisz słowo lub posiadane litery…” i naciskamy przycisk “Sprawdź poprawność słowa”. Narzędzie pokaże nam czy słowo jest dopuszczalne czy jednak nie.

Wyrazy z liter czy Monopoly – w co grają internauci? Wyniki Was zaskoczą!



Popularność różnych gier planszowych zmienia się ostatnio bardzo dynamicznie. Dziś niektóre z hitów 2019 roku są już kupowane niezwykle rzadko. Są jednak takie planszówki, których popularność nie maleje przez całe dziesięciolecia (a nawet wieki!). Postanowiliśmy dla Was sprawdzić, które z nich są ogrywane przez internautów najczęściej. Wyniki mogą zaskoczyć. Chociaż cieszylibyśmy się z pierwszego miejsca gry, w której układamy wyrazy z liter, zwycięzcą okazała się planszówka, która nie pojawia się często w podobnych rankingach. A wszystko dlatego, że skupiają się one na produkcjach komercyjnych, uwzględniając tylko te, które są do kupienia w konkretnych serwisach. Nasz ranking uwzględnia wszystkie gry planszowe. Również te, w których do zabawy nie potrzeba kupować niczego. Jesteście ciekawi, które miejsce zajmie Scrabble, Monopoly, a które Taboo? Jeżeli tak, scrollujcie dalej!



Miejsca 9-15 – Dixit, 5 sekund, Warcaby, Catan, bierki, go, Mahjong



8. Kości



To jedna z najstarszych gier planszowych. Chociaż nie rozgrywa się jej na planszy, również jest zaliczana do tej kategorii. Klasyczna wersja gry przeznaczona jest dla 2-4 osób, które rzucają 5 kośćmi sześciennymi (czyli takimi, na których można wyrzucić 1, 2, 3, 4, 5 lub 6 oczek). Żeby osiągać tu sukcesy, potrzeba nieco innych umiejętności niż w Scrabble, gdzie wyszukujemy jak najdłuższe wyrazy z liter, ale też w Chińczyku (który nie załapał się do czołówki rankingu). Przydaje się szczęście i… znajomość teorii prawdopodobieństwa. Istnieje kilka odmian gry, w niemal każdej jednak najlepszym możliwym rzutem jest pięć szóstek.



7. Poker. Zamiast układać wyrazy z liter zagraj partyjkę w poker



W pewnym sensie gra ta przypomina kości. Tutaj również o zwycięstwie decydują nie najdłuższe wyrazy z liter, a korzystny układ kart. W przeciwieństwie do ósmej w naszym rankingu gry liczy się tu jednak również znajomość sztuki blefu. Analiza psychologiczna zachowania przeciwników jest niezbędna, by odnosić w tej dziedzinie sukces. Tak samo istotne jest zachowanie kamiennej twarzy podczas grania o wszystko. Popularność profesjonalnego pokera jest jednak wciąż stosunkowo niewielka. Zawody o rangach mistrzowskich są wprawdzie nieźle opłacane, ale uczestniczy w nich mniej zawodników niż w przypadku gier, w których uczestnicy układają jak najdłuższe wyrazy z liter.



6. Monopoly – najlepszy wybór dla przyszłych przedsiębiorców i finansistów



To jedna z najstarszych współczesnych gier planszowych. Do tej pory powstały setki jej kopii, różniące się nazwą, ilością pól czy szatą graficzną, ale skupione przede wszystkim na dążeniu do jednego celu – zgromadzeniu jak największej ilości kapitału i tym samym osiągnięcia tytułowego monopolu. Gra sprawia, że musimy nie tylko myśleć o powiększaniu swojego majątku, ale również eliminowaniu z rywalizacji kolejnych przeciwników. Chociaż naszą bronią nie są tutaj jak najdłuższe wyrazy z liter, znajomość zasad języka przydaje się choćby po to, by komunikować się z innymi graczami i zawierać z nimi tymczasowe sojusze. Oczywiście na końcu zwycięzca może być tylko jeden, więc nie należy zbytnio przywiązywać się do takich koalicji. Pod tym względem Monopoly to jedna z gier o najbardziej bezwzględnych zasad. Ale w końcu po skończonej partii każdy bankrut może odetchnąć – to w końcu tylko na niby!



5. Kim jestem?



Chociaż powstały komercyjne wersje tej gry i możemy ją kupić w różnych wydaniach (podobnie jak w różnych wersjach językowych możemy układać wyrazy z liter), zasadniczo nie potrzeba do niej niczego poza odrobiną inwencji i kartkami papieru. Zapewne doskonale dobrze znacie tą świetną towarzyską planszówkę, ale gdybyście jakimś dziwnym trafem nigdy się z nią nie spotkali, przypomnę zasady – gracze piszą na kartkach imię i nazwisko dowolnie wybranej przez siebie postaci, rzeczywistej lub fikcyjnej i przyklejają ją na czoło innego uczestnika rozgrywki (lub umieszczają przed nim). Aby wygrać, należy jak najszybciej odgadnąć „swoją” postać, zadając pytania, na które inni gracze mogą odpowiedzieć tylko TAK lub NIE. Prawda, że piękne w swojej prostocie?



4. Taboo



To idealna gra na imprezę i zapewne dlatego, mimo, że w czasie pandemii większość z nas może rywalizować ze znajomymi w Taboo tylko przez Internet, znalazła się w naszym rankingu na tak wysokim miejscu. To również gra słowna. Zadaniem graczy jest wyjaśnić znaczeniu danego terminu tak, by nie użyć jego samego ani pięciu słów bliskoznacznych, wyszczególnionych na wylosowanej karcie do gry. Mogą to zrobić, w zależności od wersji gry, mówiąc lub pisząc. W pewnym sensie to więc połączenie Kalamburów i Scrabble. Chociaż naszym celem nie są może efektownie (i efektywnie) ułożone na planszy wyrazy z liter, bogate słownictwo przydaje się tu jak w mało której grze!



3. Szachy



W szachy grano, kiedy twórcy zdecydowanej większości planszówek z listy nawet się nie urodzili (w zasadzie można spierać się o datę powstania tylko w przypadku kości). Popularność tej jedynie z pozoru nieskomplikowanej gry wzrosła jednak w XX wieku, kiedy mistrzowie świata byli poważani na równi z najlepszymi piłkarzami czy siatkarzami. Całkiem niedawno renesans dyscypliny przyniósł netflixowy serial Gambit królowej, dzięki któremu szachami zainteresował się na nowo cały świat. I słusznie – to wspaniała gra, zmuszająca umysł do zachowania niezwykle wytężonej uwagi. Możemy tylko zastanawiać, czy następnym razem kultura popularna nie przyczyni się do wzrostu zainteresowania planszówką, w której układa się wyrazy z liter, czyli…



2. Scrabble – czyli układaj wyrazy z liter w każdym języku



Tak, nasze ukochane Scrabble zajęło w rankingu drugie miejsce. Zapewne większość z fanów układających wyrazy z liter wolałaby, aby była to pozycja pierwsza, ale to przecież i tak świetny wynik! Internauci grają w końcu chętniej tylko w jedną, jedyną grę. Gdyby trafili tutaj jednak sympatycy planszówek nieznający jeszcze Scrabble, warto przypomnieć zasady. W dużym skrócie – gra polega na tym, aby ułożyć jak najlepiej punktowane wyrazy z liter. Muszą to być słowa znajdujące się w oficjalnym słowniku i możliwe do stworzenia z zestawu płytek z literkami, które losuje każdy gracz. To oczywiście telegraficzny skrót – szczegółowo zasady tej wspaniałej gry słownej wyjaśniamy w innych artykułach.



1. Jeśli nie lubisz układać wyrazy z liter to najlepszym wyborem są Kalambury



Na pierwszym miejscu naszego rankingu spore zaskoczenie. Rywalizację wygrały Kalambury. Kontrowersje przy tym wyborze mogą dotyczyć zasadności zaliczenia ich do grona gier planszowych. W Kalamburach równie często określone wyrażenia są przecież pokazywane. Ze względu na to, że w Internecie na wielu stronach internetowych możecie zagrać w wersję, w której tylko rysujecie i na to, że jest to nieodłączny element również klasycznej wersji gry, zdecydowaliśmy się je umieścić w tym rankingu. Trochę niespodziewanie okazało się, że internauci grają w nie najczęściej. Niezależnie od tego, czy wolicie układać wyrazy z liter czy wzorem bohaterki Gambitu królowej rozgrywać partie szachów, musicie przyznać – Kalambury też są planszówkowym fenomenem (szczególnie na imprezach!).



Marek Jura

 

Inne polecane strony związane ze Scrabble: