Słownik Scrabble, Literaki

Skorzystaj ze słownika do gier scrabble i literaki

ANAGRAM - pomoc dla Scrabble i Literaki

Z liter: A, N, A, G, R, A, M  można ułożyć poniższe słowa:

7 literowe słowa:

anagram[10]

Anagram i anagramy

 

Coraz częściej w grach słownych, a nawet w życiu codziennym słyszymy słowo anagram lub anagramy. Ale czy wiemy co to jest? Podświadomie domyślamy się, że chodzi o słowa lub przynajmniej, że jest to coś związane z literami. Anagram, natomiast, jest jednym z najstarszych słów niemal w każdym języku świata, a tworzenie słów z liter jest jedną z pierwszych gier słownych stworzonych przez człowieka po wynalezieniu pisma. Lecz czy wiemy co oznacza to słowo i jak tworzyć anagramy? Na naszym portalu dowiesz się nie tylko czym jest anagram i anagramy, ale także jakie słowa można ułożyć z posiadanych liter i jak wygrać w Scrabble, Literaki oraz Wordfeud.

 

Co to jest anagram i jak tworzyć anagramy?

 

A więc czym jest anagram? Czy to słowo coś oznacza w języku polskim? Jak już napisaliśmy poprzednio anagram jest jednym z najstarszych słów zaczerpniętych z języka greckiego. W dosłownym tłumaczeniu „ana” oraz „grámma” oznacza wyraz, wyrażenie lub całe zdanie. Anagram jest więc nowym słowem lub słowami powstałymi poprzez przestawianie liter w słowie pierwotnym. Już starożytni Grecy i ich pra, pra, pra, pra, praprzodkowie tworzyli słowa z podanych liter i bawili się językiem. Gry słowne to jedne z pierwszych zabaw w historii całego człowieczeństwa. Tysiące lat temu, od razu po wynalezieniu przez ludzi pisma zaczęli oni tworzyć anagramy, a nieco później również krzyżówki. Kto by pomyślał, że będziemy nimi bawić się do dzisiaj i to na tak masową skalę.

 

Tworzymy anagramy poprzez przestawianie liter z pierwotnego słowa tak, aby ułożyć z nich inne słowa lub nawet całe wyrazy. Na przykład z liter składających się ze słowa „telewizor” można stworzyć takie anagramy jak „literowe”, „litworze”, „rozlewie” oraz „wolierze”. Oczywiście to są najdłuższe kombinacje, bowiem wszystkich anagramów ze słowa „telewizor” jest ponad 200 i nie przetoczymy tutaj wszystkich.

 

Anagram jako narzędzie do pracy

 

W codziennej pracy przy komputerze niemal nieprzerwanie korzystamy z różnego rodzaju narzędzi pomocniczych. Już nie wspomnę, że takie programy jak word i excel są w dużym uproszczeniu pomocniczymi narzędziami do pracy. Korzystamy również z kalkulatora, tłumacza i licznika słów online. Takim samym narzędziem do pomocy w pracy i grach słownych jest nasz portal dzięki któremu ułożysz najdłuższy anagram.

 

Wpisz posiadane przez siebie litery i zobacz wszystkie możliwe do ułożenia kombinacje słów lub po prostu sprawdź słowo które wymyśliłeś. Dzięki naszemu portalowi ułożysz najdłuższy anagram i wygrasz nie tylko w Scrabble, Literaki i Wordfeud, ale także w każdej innej grze słownej.

 

Dla kogo anagram jako narzędzie do pracy

 

Wydawało by się po co komu tworzenie anagramów i gry słowne? Oczywiście jest to pytanie retoryczne. Wielu z nas układa je dla zabicia czasu. A może ktoś musi układać anagramy zawodowo? Anagram jako narzędzie do pracy może służyć co najmniej kilku grupom zawodowym. Oczywiście większość z nas tworzy je sporadycznie dla rozrywki jednak coraz częściej tworzenie anagramów pomaga w pracy lekarzom, nauczycielom, profesjonalnym graczom w Scrabble oraz krzyżówkowiczom.

 

Słownik anagramów jako narzędzie do ćwiczeń mózgu

 

Od dawna wiadomo, że wszelkiego rodzaju ćwiczenia i gry umysłowe rozwijają nasz umysł. Nie inaczej jest z tworzeniem anagramów. Podobnie jak przy rozwiązywaniu krzyżówek anagram jako zabawa pomaga ćwiczyć nasze umiejętności umysłowe i rozwijać pamięć. Dlaczego gry słowne rozwijają? Tworząc anagramy aktywujemy obszar mózgu odpowiedzialny za twórczość, pamięć i logiczne myślenie. Pobudzając swój mózg do działania i bardzo intensywnego myślenia podczas gry ćwiczymy te części mózgu tak samo jak sportowcy ćwiczą mięśnie na siłowni. Co więcej wymienione obszary mózgu to tylko główne miejsca aktywowane podczas gry. Inne obszary również są aktywowane i również rozwijają się, ale w mniejszym stopniu.

 

Anagram jako narzędzie dla chorych umysłowo

 

Po pierwsze leczenie za pomocą tworzenia anagramów to jeden z najprostszych, najtańszych i najstarszych sposobów poprawienia pamięci czy zwalczania demencji lub nawet choroby Parkinsona. Każda aktywność umysłowa pomaga w zwalczaniu chorób oddziałujących na mózg. Dlatego lekarze od dawna zalecają regularny wysiłek umysłowy jakim może być gra w Scrabble lub literaki.

 

Tworzenie anagramów przez Scrabblistów i krzyżówkowiczów

 

Wiedzą o tym tylko profesjonaliści, ale układanie liter w Scrabble i rozwiązywanie krzyżówek to praktycznie to samo co tworzenie anagramów. W obu tych grach, lub może bardziej poprawnie powiedzieć dziedzinach gier słownych, widzisz część liter z których składa się poszukiwane słowo. Do istniejących dodajesz nowe litery od siebie i w ten sposób układasz nowe słowo. W dużym uproszczeniu na tym to polega. Podobnie jest w przypadku układania anagramów. Widzisz litery z których składa się pierwotne słowo i układasz nowe słowa. Im dłuższe i im stworzysz ich więcej tym lepiej. Podobieństwo do Scrabble i krzyżówki jest bezsporne. Dlatego w celu rozwoju swoich umiejętności umysłowych profesjonalni i niedzielni gracze w te gry często sięgają po rozwiązywanie anagramów. Są to mocno komplementarne dziedziny rozrywki umysłowej w których rozwój jednej mocno oddziałuje na pozostałe.

 

Leczenie chorób przez zabawę w anagram lub anagramy

 

Ponieważ gry i zabawy słowne pobudzają pracę mózgu i jego rozwój lekarze i naukowcy zaczęli stosować je w leczeniu niektórych chorób. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj zwalczanie demencji. Już dekadę temu niektórzy producenci gier wideo postawili na rozgrywkę pomagającą zapamiętywać daty, słowa i inne rzeczy. Takie gry w rozrywkowy sposób pomagają wykonać codzienne ćwiczenie i pilnują, aby gracz-pacjent nie oszukiwał. Prawidłowo ułożony anagram wymaga bardzo intensywnego myślenia. Nie trzeba bowiem tłumaczyć, że przestawiając litery w nowy logiczny porządek nie jest łatwym zadaniem, a żeby znaleźć wszystkie możliwe anagramy wymaga wręcz talentu i praktyki godnej Cristiano Ronaldo. Ze względu na konieczność intensywnego myślenia wszystkie gry słowne rozwijają. Niektóre z nich jak Scrabble, Literaki lub Wordfeud możemy z łatwością znaleźć za darmo w internecie.

 

Turnieje i zawody w tworzenie anagramów

 

Jak większość dziedzin tworzenie anagramów i wyrazów z liter stało się ogólnoświatowym nurtem i dyscypliną sportową. Wprawdzie nie ma jednej światowej organizacji zarządzającej anagramami, tylko tysiące rozdrobnionych stowarzyszeń poświęconych poszczególnym grom słownym zlokalizowanych po całym świecie. Tak niemal w każdym większym mieście jest klub lub stowarzyszenie graczy Scrabble, stowarzyszenia osób rozwiązujących krzyżówki lub związek miłośników gry Wordfeud. Ta ostatnia jest stosunkowo nową grą o bardzo podobnych zasadach jak Scrabble. W ostatnim czasie jej popularność szybko rośnie i w niektórych krajach jak Niderlandy, Dania czy Belgia ilość pobrań wersji elektronicznej wyprzedziła nawet Scrabble.

 

Co ciekawe jednym z najbardziej utytułowanych graczy w tworzenie anagramów jest Nigel Richards. Ten mistrz z Nowej Zelandii wygrał frankofońskie mistrzostwa Scrabble w 2015 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż Nigel nie mówi po francusku. 9 tygodni przed mistrzostwami ten literowy geniusz wykuł na pamięć wszystkie dopuszczalne słowa we francuskiej wersji Scrabble. Przez cały turniej układał anagramy nie znając ich znaczenia. Jeszcze bardziej niewiarygodne jest to, że trzy lata później w 2018 roku Nigel Richards powtórzył swój sukces ogrywając w finale francuskiego native speakera pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej.

 

Wygrane na zawodach za najdłuższy anagram

 

Na świecie naprawdę jest niezliczona ilość klubów i stowarzyszeń poświęconych grom słownym. Wiele z nich organizuje swoje własne zawody w Scrabble lub Wordfeud w których musisz zdobyć jak najwięcej punktów lub ułożyć najdłuższy anagram na czas. Jednak mnogość tych organizacji w tym przypadku działa na ich niekorzyść, bowiem żadna z nich nie jest na tyle bogata, by zawodnicy mogli utrzymać się z wygranych. Zdecydowana większość wygranych to przedmioty lub usługi o wartości do kilku tysięcy Euro. Tak na przykład, można wygrać wycieczkę na uniwersytet w Oxfordzie lub obiad z redaktorem jakiegoś popularnego pisma o literaturze.