Słownik Scrabble, Literaki

Skorzystaj ze słownika do gier scrabble i literaki
użyj znaku ? dla blanka (mydła).
Serdecznie witamy na stronie głównej witryny Scrabblemania.pl stworzonej aby pomagać graczom Scrabble (literaki). Za pomocą wyszukiwarki poniżej sprawdzisz poprawność słów i wyszukasz wyrazy składające się z posiadanych przez Ciebie liter. Gra scrabble (zwana również literakami) nieustannie bawi od 1931 roku. Rozwija umiejętności logicznego myślenia u dzieci i dorosłych, pobudza kreatywność oraz uczy zasad zdrowej rywalizacji. Pamiętaj, aby używać podpowiedzi tylko w ostateczności - w ten sposób radość z gry dla Ciebie i Twoich znajomych będzie największa. Skorzystaj ze słownika do gry literaki (scrabble)!

Scrabblemania - polski słownik scrabblisty

Słownik, z którego korzysta serwis to OSPS - Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty. Słownik jest stale aktualizowany i zawiera już ponad 2,5 miliona słów dozwolonych w grze Scrabble i Literaki. Słownik pozwala sprawdzić czy dane słowo jest legalne i można go użyć w Scrabble czy jednak nie będziemy mogli skorzystać z tego wyrazu. Dodatkowo dzięki słownikowi mamy możliwość sprawdzić jakie dozwolone słowa możemy ułożyć z podanych liter. Bardzo przydatne narzędzie w nauce gry w Scrabble i Literaki.

Jak korzystać ze słownika Scrabble?

Do dyspozycji mamy dwie opcje “Sprawdź poprawność słowa” oraz “Szukaj słów z podanych liter”. Jeżeli chcemy sprawdzić czy słowo, które chcemy użyć w grze jest dopuszczane, wpisujemy je w pole “Wpisz słowo lub posiadane litery…” i naciskamy przycisk “Sprawdź poprawność słowa”. Narzędzie pokaże nam czy słowo jest dopuszczalne czy jednak nie. Jeżeli natomiast chcemy sprawdzić jakie słowa możemy ułożyć z posiadanych przez nas liter, wpisujemy litery w to samo pole “Wpisz słowo lub posiadane litery…” i naciskamy przycisk “Szukaj słów z podanych liter”. Narzędzie wyświetli nam listę wszystkich dozwolonych słów jakie możemy ułożyć z podanych przez nas liter.

Słowa z liter - wyszukiwanie zaawansowane

Strona posiada też specjalną opcję wyszukiwania słów - szukanie zaawansowane.
Aby skorzystać z opcji szukania zaawansowanego, klikamy obok pola “Wpisz słowo lub posiadane litery…” na przycisk “Szukanie zaawansowane”. Teraz możemy sprecyzować jakich słów szukamy podając pewne kryteria.
Z liter wprowadzonych w pierwszym polu “Wpisz słowo lub posiadane litery…” zostaną wyszukane słowa pasujące do wzorca wprowadzonego w drugim polu “Twój wzorzec - pomoc z boku”.

Symbole dla wzorca

* - dowolna ilość liter
? – dokładnie jedna litera

Przykłady użycia wzorca:

P* - wszystkie słowa zaczynające się na literę „P”
*S - wszystkie słowa kończące się literą „S”
T?? – słowa zaczynające się na literę „T” kończące się dwiema dowolnymi literami np. TAK, TIK
P?A* - słowa zaczynające się na „P”, druga litera dowolna, trzecia litera „A” kończące się dowolnymi literami np. PRACA, PIANINO …

Nowość! Szukanie wg wzorca ze wszystkich liter w alfabecie
Wpisując * (gwiazdkę) w pierwszym polu - wyszukane zostaną wszystkie słowa pasujące do wzorca z uwzględnieniem WSZYSTKICH liter alfabetu.

Co to są anagramy?

Nazwa wywodząca się od słów greckich: ana- (nad) oraz grámma (litera), oznacza wyraz, wyrażenie lub całe zdanie powstałe przez przestawienie liter bądź sylab innego wyrazu lub zdania, wykorzystujące wszystkie litery (głoski bądź sylaby) materiału wyjściowego. W grach takich jak Scrabble czy Literaki umiejętność przestawiania liter i tworzenia nowych słów jest niezwykle przydatna. Dzięki naszym narzędziom możemy tworzyć dowolne anagramy z podanych liter czy wyrazów.

Jakie słowa są niedopuszczalne w grach Scrabble i Literaki?

Listy słów stale się zmieniają i tak samo jest z wyrazami niedopuszczalnymi. Istnieje kilka zasad, które ułatwią w rozpoznaniu czy dane słowo jest legalne.
Niedopuszczalne są:
  • nazwy własne
  • skróty
  • słowa zawierające apostrof
  • słowa zawierające łącznik
  • słowa zawierające litery nie występujące w polskiej wersji gry Scrabble i Literaki
  • nazwy produktów i firm
  • itd.
Najlepszym sposobem jest sprawdzić słowo naszym narzędziem. Wpisujemy interesujące nas słowo w pole “Wpisz słowo lub posiadane litery…” i naciskamy przycisk “Sprawdź poprawność słowa”. Narzędzie pokaże nam czy słowo jest dopuszczalne czy jednak nie.

Scrabble online i gry wideo - co było przed pojawieniem się elektronicznych Scrabble?

 

Komputerowe wersje Scrabble. Scrabble online na PC i konsoli. Granie w Scrabble bez korzystania z internetu.

 

Scrabble i rozmaite jego wariacje to obecnie szalenie popularne gry online. Ich rozmaite wersje znajdziemy na popularnych stronach www. Czy jednak przed ich pojawieniem się i spopularyzowaniem granie w Scrabble było możliwe tylko w postaci klasycznej gry planszowej? Nic bardziej mylnego.

 

Producent Scrabble widział potencjał w cyfrowej wersji gry tak szybko, jak tylko jej stworzenie było możliwe. Stąd pierwsze elektroniczne wersje Scrabble można znaleźć już w latach 80.

 

Pierwsze komputerowe Scrabble - 1984 na BBC Micro

 

 

Po raz pierwszy cyfrowe Scrabble zaistniało w 1984 roku. Można powiedzieć była to pswego rodzaju pierwsza wersja Scrabble online. Gra powstała na komputer BBC Micro. Ta seria komputerów powstała z inicjatywy brytyjskiej telewizji publicznej BBC. Miały one służyć do szerzenia idei komputeryzacji i uczyć ludzi obsługiwania tych nowych, nieznanych wówczas urządzeń.

 

Scrabble na BBC Micro charakteryzowało się rzecz jasna bardzo prostą, schematyczną oprawą graficzną. Dostępna na kasecie magnetofonowej gra była jednak swoistym zwiastunem przyszłości i masowej popularności cyfrowych wersji Scrabble.

 

W późniejszych latach podobne wersje gry ukazały się również na komputery Atari, Amiga i PC.

 

1999 - Scrabble na PlayStation dla masowego odbiorcy

 

 


Konsola PlayStation, która weszła do sprzedaży w 1994 roku, na zawsze odmieniła świat gier wideo. Wraz z grafiką 3D i wykorzystaniem nowego nośnika danych CD pozwalała na niespotykaną wcześniej jakość dźwięku i obrazu.

 

To połączenie zaowocowało również nową wersją cyfrowego Scrabble. Oferowało ono grafikę 3D i możliwość grania do 4 osób naraz. Mogli być to żywi przeciwnicy zebrani przed konsolą lub sterowani przez sztuczną inteligencję. Dzięki temu trenować w Scrabble można było nawet w przypadku braku chętnych do gry.

 

Dodatkowo Scrabble przeznaczone na PlayStation zawierało wbudowany pełen oficjalny słownik Scrabble Merriama Webstera. Dzięki temu gracze mogli szybko sprawdzić, czy słowo, które chcą ułożyć faktycznie istnieje. W razie wątpliwości można było nawet sprawdzić definicje wybranych wyrazów.

 

Scrabble online w kieszeni - 2007 rok na Nintendo DS

 

 

Wydana na przenośną konsolę Nintendo DS gra Scrabble online 2007 Edition doskonale wpisała się w masową popularność tego urządzenia. Nintendo DS szybko zyskało popularność jako konsolka nie tylko dla fascynatów gier wideo. Powstał na nią szereg gier logicznych i edukacyjnych, które mocno wpłynęły na popularność konsoli poza gronem entuzjastów gier.

 

Jedną z takich produkcji było właśnie Scrabble online z 2007 roku. Dzięki niewielkim rozmiarom DS-a trenować słowne układanki można było wszędzie - czekając w kolejce czy jadąc autobusem.

 

Z tą wersją gry związana była również dość zabawna kontrowersja. Rodzice, którzy kupili ją swoim dzieciom, szybko zauważyli, że sterowanemu przez sztuczną inteligencję przeciwnikowi zdarza się układać wyrazy zdecydowanie nieparlamentarne…

 

Scrabble online na nasze czasy – Xbox One i PlayStation 4

 

 

Swoje wersje Scrabble dostały również nowsze konsole. Gra dostępna jest również na Xboksa One i PlayStation 4, oferując możliwość rozgrywki przy jednej konsoli, ale też w trybie online z graczami z całego świata.

 

Gra oferuje także bogate statystyki i rozmaite wyzwania, dzięki którym śledzenie swoich postępów w Scrabble online jest łatwe i przyjemne.